Obec Závist
ObecZávist

Historie obce Závist v kostce

Závist je svou katastrální  rozlohou v současnosti nejmenší obcí České republiky, má pouhých 44,33ha. V obci je 50 domů a žije zde 139 obyvatel. Řadí se mezi poměrně malé obce, oficiálně vznikla až v roce 1776, jak dokládá dochovaný otisk pečetě z tohoto období. Již dříve zde, v podkově tvořené kopci Boučí, Spálená a Pastviska, stálo několik domů, hostinec a kovárna označené jako Brlohy. Samotný název Závist se v historických materiálech poprvé objevuje roku 1724.

O původu tohoto názvu existuje několik teorií:

1. Jméno Závist vzniklo dle závislosti formanů na pomoci obyvatel pří jízdě do strmého kopce nad vesnicí.
  2. Název vznikl podle toho, že „ lidé záviděli dobrou půdu“, a nebo „místo bylo získáno - udrženo pří, tvrdošíjným lpěním na majetku“.
Roku 1833 nechala Mariana Šumanová, vdova po zdejším hostinském, na vlastní náklady postavit zděnou zvonici, která byla, stejně jako sama obec, zasvěcena Svaté Trojici. V roce 1925 byla na zdejší návsi postavena kruhovitá kašna, do které přitéká voda z prameniště nad obcí. Padlým v první světové válce byl v červnu 1938 postaven pomník. Je na něm plaketa s portrétem prvního prezidenta Československé republiky T.G. Masaryka.

Zajímavou historií se může chlubit zdejší hostinec, stojící na místě původního zájezdního hostince, nesoucí číslo popisné 1. V minulosti se zde vyskytovali lapkové, kteří přepadali bohaté ubytované hosty. Aby pak mohli s lupem rychle a bezpečně zmizet, měli vybudovanou tajnou chodbu, která údajně končí někde u zámku v Černé Hoře. Ústí jedné takové štoly je dodnes patrné v zahradě hostince. Nad obcí stával sloup s plastikou nazývaný sv. Salvátor, k němuž se váže několik pověstí.

Dnes je v Závisti hostinec, kulturní dům a knihovna. Obec má upravenou náves, v roce 2000 byla krásně zrekonstruována kruhovitá kašna, v roce 2014 proběhla celková rekonstrukce zvonice. V obci je zaveden vodovod, kanalizace, telefonní a internetová síť a plynofikace.
V nejbližších letech se plánuje rekonstrukce budovy OU a výstavba nového multifunkčního hřiště.

Informace od nás

Smart info

Dostávejte informace z našeho webu prostřednictvím SMS a e-mailů

Více o službě

Chci se zaregistrovat

Sledujte informace z našeho webu v mobilní aplikaci – V OBRAZE.

Knihovna Závist

knihovna